Hale przemysłowe mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Kiedyś kojarzyły się praktycznie tylko z magazynami lub halami produkcyjnymi. Chociaż dzisiaj nadal często takie jest ich przeznaczenie, to jednak ich zastosowanie znacznie się rozszerzyło. Dziś hale przemysłowe to już właściwie hale użytkowe. Stosowane są w różnych gałęziach branżowości jako hale widowiskowe, handlowe czy ostatnio bardzo popularne hale logistyczne. Chociaż mogą mieć różne konstrukcje, to zawsze zwieńczeniem takiej budowli jest jej dach. Zastanówmy się zatem jakie są rodzaje pokryć dachowych hal przemysłowych i użytkowych.

Papa dachowa

Papa dachowa swoją świetność ma już za sobą, ale nadal można ją jeszcze spotkać jako pokrycie dachowe o dużej powierzchni. Najpopularniejsza jest oczywiście papa termozgrzewalna, jednak i ona nie wytrzymuje konkurencji z nowocześniejszymi rodzajami pokryć dachowych. Chociaż jest względnie tania, to jednak ma sporo wad, takich jak podatność na uszkodzenia mechaniczne (rozerwanie), a przy tym nie jest raczej stosowana – z różnych względów – w połączeniu z nowoczesnym konstrukcjami, między innymi do hal o konstrukcji stalowej.

Płyty betonowe

Płyty betonowe to prefabrykowane płyty z betonu zbrojonego. Ich szerokość wynosi 59 cm. Stosuje się je przy konstrukcji dźwigarowej i rozstawie samych dźwigarów wynoszącym około 6 m. Mają w narożach stalowe kątowniki umożliwiające przyspawanie do dźwigarów. Obecnie są stosowane bardzo rzadko, ponieważ są ciężkie i trudniejsze w montażu – wymagają dźwigu. Zapewniają natomiast sztywniejsze podłoże pod warstwy izolacyjne i gwarantują wyższy poziom izolacyjności akustycznej.

Blacha i panele dachowe z blachy

Bardzo często na dachy wielkopowierzchniowe jako pokrycie wybierana jest blacha, często trapezowa. To wdzięczny materiał – stosunkowo lekki i odporny. Jednak blacha musi mieć właściwą nośność, aby zdołała przenieść szereg obciążeń od warstw izolacyjnych, śniegu, wiatru, elementów i urządzeń zainstalowanych na dachu, a także sił wynikających z obecności montażystów, instalatorów lub serwisantów. Dlatego zaleca się stosowanie blachy o grubości 0,8–1,0 mm. Blacha dachowa dostępna jest w szerokim wyborze kolorów, rodzajów arkuszy a przy tym jest zabezpieczania przed korozją i pokrywana powłokami ochronnymi. Panele dachowe z blachy mogę być wykonywane z blachy stalowej powlekanej, miedzianej, aluminiowej, aluminiowej powlekanej, cynkowej, a nawet tytanowo-cynkowej. Bardzo istotny jest też fakt, że decydując się na takie pokrycie dachu, można wybrać panele dachowe łukowe. Jeżeli chodzi o promień łuku wyginanej blachy, wszystko zależy od materiału, z którego pokrycia będą wykonane. Taka opcja pozwala wykonać nawet najbardziej skomplikowane dachy o kształtach łezki, fali i tym podobne.

Membrany dachowe

Membrany dachowe to bardzo nowoczesne pokrycia dachowe, które zapewniają bardzo wysoką wytrzymałość przy niewielkiej masie i dużej elastyczności. Dachy kryte membraną dachową zyskują znakomitą izolację przeciwwodną, a szeroki wybór rozmaitych materiałów pozwala na dobór rozwiązań odpowiadających bardzo różnym potrzebom w zakresie ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi czy wpływem warunków zewnętrznych. Najbardziej popularne są membrany EPDM, czyli membrany z syntetycznego kauczuku. Posiadają one znakomite właściwości fizyczne i eksploatacyjne oraz są niezwykle trwałym i skutecznym produktem najwyższej jakości. Do tego są materiałem nieposiadającym żadnych dodatków ani plastyfikatorów, które ulegałyby utlenieniu czy wypłukaniu. Równocześnie są odporne na działanie promieni UV, wrastanie korzeni, butwienie oraz na algi, grzyby i mikroorganizmy. Przy tym wszystkim mają bardzo niewielką masę, dzięki czemu nie stanowią znaczącego obciążenia dla konstrukcji dachu.