Hale przemysłowe stanowią obecnie jedne z najczęściej dokonywanych inwestycji w szeroko rozumianym sektorze gospodarczym. Wspomniane obiekty są solidne, wytrzymałe, funkcjonalne, a także bezpieczne w użytkowaniu. Ponadto do ich wznoszenia wykorzystuje się materiały odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Poza tym sam proces stawiania hali przemysłowych przebiega relatywnie krótko, nie jest skomplikowany oraz nie wymaga znacznych nakładów finansowych. Poniżej wyjaśniamy, czym należy kierować się podczas wyboru materiału przeznaczonego na ich elewacje.

Estetyczne elewacje hal przemysłowych

W przypadku budynków przemysłowych znaczenie ma nie tylko ich użyteczność, ale również wygląd. Minimalistyczny design czy przemyślany układ wnętrza z wydzielonymi strefami służącymi do wykonywania odmiennych czynności mają wpływ na odbiór obiektu jako całości. Hale stalowe posiadają wiele zalet, a stal stanowi najwyższej jakości materiał odporny na rozciąganie. Za jeden z atutów hal przemysłowych można uznać łatwość, z jaką wpasowują się w urbanistyczny krajobraz miasta lub podmiejskich terenów przemysłowych. Warto zaznaczyć, że jako ich doświadczeni wykonawcy do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Ponadto pracując nad nim, korzystamy z pomocy najlepszych w branży specjalistów i projektantów, razem z nimi przygotowując dany projekt.

Elewacje hal przemysłowych wykonuje się z blach elewacyjnych, kasetonów stalowych, płyt warstwowych. Przy czym rodzaj, a następnie grubość wybranego materiału dobiera się na podstawie obliczeń termicznych. Znaczenie ma wysokość temperatury panująca podczas dokonywania ich montażu oraz przewidywana temperatura, która według założeń będzie panowała podczas użytkowania hali. Uwzględnia się również indywidualne preferencje inwestora. Podczas dokonywania wyboru materiału przeznaczonego na elewację dobiera się jednocześnie rodzaje i ilość łączników. Można zdecydować się na zakup płyt warstwowych z ukrytymi łącznikami, dzięki czemu na elewacji nie będzie widać elementów łączących.

Warto dodać, że uznawane za sprawdzone rozwiązanie w branży budownictwa przemysłowego płyty warstwowe, do których wykonania użyto blachy stalowej i rdzenia izolacyjnego (za wypełnienie służy najczęściej pianka poliuretanowa bądź wełna mineralna), wyróżnia bardzo dobra izolacja cieplna wpływająca na efektywność energetyczną omawianych obiektów oraz skutecznie pochłaniająca dobywające się z nich dźwięki akustyczna. Ponadto płyty warstwowe można zastosować w przypadku hal służących do produkcji lub magazynowania żywności czy leków. Wskazane elementy są przy tym estetyczne, solidne, lekkie, a także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo ich okładziny mogą być profilowane bądź gładkie. Płyty warstwowe występują w wielu rodzajach, kolorach, wzorach, wymiarach. Równie nowoczesne, wytrzymałe i funkcjonalne są elewacje z blach stalowych, które podobnie jak płyty warstwowe można dobrać zgodnie z własnymi upodobaniami.