Stal jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy hal przemysłowych oraz magazynów. Największą zaletą konstrukcji stalowych jest ich szybki montaż na placu inwestycji. Gotowe elementy skręca się za pomocą śrub i wkrętów, co wyklucza konieczność stosowania zapraw i klejów. W przeciwieństwie do budowy np. hal żelbetonowych taka inwestycja nie jest zatem uzależniona od pory roku, a jej koszt jest znacznie niższy. Co więcej, na korzyść konstrukcji stalowych przemawia także ich trwałość. Niemniej warto przy tym pamiętać, że na ich wytrzymałość wpływ ma właściwa konserwacja. O tym, jak należy dbać o konstrukcje stalowe, piszemy poniżej.

Na czym polega konserwacja konstrukcji stalowych?

By móc cieszyć się trwałością konstrukcji stalowych hal przemysłowych, po pierwsze należy wybierać sprawdzonych wykonawców, którzy realizują projekty, wykorzystując wysokiej jakości materiały. Projektowaniem oraz budową solidnych hal stalowych zajmuje się m.in. nasza firma CB Panel System. Poza prawidłowym montażem komponentów duże znaczenie ma również ich pielęgnacja. I choć stal uznaje się za materiał twardy i odporny na rozciąganie, warto pamiętać, że wskutek oddziaływania czynników zewnętrznych nawet najtrwalsze materiały z czasem tracą swoje właściwości. Aby zapobiec niszczeniu konstrukcji stalowych, należy zabezpieczać elementy przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, w tym szczególnie przed wahaniami temperatury.

Nie mniej ważne jest stosowanie preparatów, które zabezpieczą elementy przed korozją. W tym celu zaleca się impregnację konstrukcji przy użyciu środków antykorozyjnych i specjalnych farb. Warstwę antykorozyjną nakładać można jeszcze przed zamontowaniem konstrukcji bądź też już po jej montażu. Najprostszą formą impregnacji jest malowanie. Rosnącą popularnością w tym przypadku cieszy się malowanie natryskowe, które przyspiesza pracę, a ponadto zapewnia równomierne pokrycie powierzchni. Zanim jednak przejdzie się do malowania natryskowego, należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu i odtłuszczeniu elementów stalowych.