Koncepcja zielonych dachów z roku na roku zyskuje na popularności i odgrywa ważną rolę w ekologicznym podejściu do architektury. Chcecie dowiedzieć się więcej na temat zielonych dachów? Sprawdźcie poniższy artykuł.

 Zielone dachy czym się charakteryzują?

Zielonym dachem nazywa się pokrycie dachowe, które umożliwia uprawę roślin, na swojej powierzchni. Ta koncepcja cieszy się ogromną popularnością w Skandynawii, jednak coraz częściej interesują się nią również architekci w innych krajach. Nic dziwnego, gdyż kwestia ekologii stale nabiera na znaczeniu, a zielony dach to ukłon w stronę środowiska i duży krok w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Zielone dachy przynoszą ogromne korzyści zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców budynku, na których są zamontowane. Do ich głównych zalet zalicza się:

  • filtrowanie powietrza,
  • wygłuszanie hałasu z zewnątrz,
  • produkcję dodatkowej dawki tlenu,
  • ochronę przed nadmiernym przegrzewaniem budynku w lecie oraz utratą ciepła w zimnie,
  • magazynowanie wody z opadów.

Co więcej, zielone dachy są również miejscem na rekreację i odpoczynek, co jest szczególnie ważne w miastach, gdzie brakuje stref ciszy i zieleni.

 

Jak powstają zielone dachy?

Zielone dachy montuje się zarówno na domach prywatnych, jak i blokach czy budynkach publicznych. Należy jednak wiedzieć, że tę koncepcję zastosuje się przede wszystkim na dachach o płaskiej konstrukcji, których spadek nie przekracza 30%.

Aby cieszyć się z efektów zielonego dachu, trzeba zadbać o jego właściwe przygotowanie. Roślinność potrzebuje przecież odpowiednich warunków i przystosowanego podłoża, by rosnąć i się rozwijać. Dlatego właśnie kluczowe jest ułożenie wszystkich niezbędnych warstw, które umożliwią to zadanie.

I tak rozpoczyna się od warstwy hydroizolacyjnej i termoizolacyjnej, by ochronić strop przed wilgocią i zapewnić izolację cieplną. Następnie układa się warstwę zabezpieczającą, która osłania podłoże przed korzeniami, oraz przygotowuje drenaż odprowadzający wodę. Na samej górze znajduje się warstwa filtrująca oraz najważniejsza, czyli roślinna. Tak przygotowany zielony dach utrzyma się przez wiele lat i pozwali mieszkańcom cieszyć się z jego korzyści.