W zurbanizowanej przestrzeni miejskiej można zauważyć niewielką ilość terenów zielonych. Bloki mieszkalne i obiekty usługowo-handlowe rozrastają się do niebotycznych rozmiarów, zajmując miejsce skwerów, parków oraz dotąd niezagospodarowanych przestrzeni. I choć eko organizacje biją na alarm, trudno w planach zagospodarowania przestrzennego znaleźć wystarczającą ilość miejsca na tereny zielone. Rozwiązaniem dla tego problemu są coraz popularniejsze zielone dachy. Zielone dachy i tarasy to konstrukcje, które na dachach wieżowców pozwalają tworzyć miejskie ogrody. W poniższym artykule dowiesz się, jakie znaczenie w kontekście ekologii ma ich projektowanie.

Jak zielone dachy wpływają na ekologię?

Zielone dachy to rozwiązanie, które poza funkcją dekoracyjną i rekreacyjną, odgrywa kluczową rolę względem ekologii. Ogrody na dachach przede wszystkim uzupełniają braki terenów zielonych w miejskich dżunglach. Ich projektowanie pozwala na odzyskanie terenów zielonych utraconych na rzecz budowy obiektów. Ponadto tego rodzaju konstrukcje wpływają na poprawę miejskiego mikroklimatu oraz jakości powietrza. Rośliny nie tylko produkują tlen, ale także pochłaniają zanieczyszczenia takie jak kurz, dwutlenek węgla czy spaliny samochodowe. Oprócz tego, parując, podwyższają wilgotność powietrza, co ma szczególne znaczenie podczas upałów oraz istotnie wpływa na obniżanie temperatury na powierzchni dachu.

Co więcej, konstrukcje zielonych dachów mają zdolność do magazynowania wody z opadów atmosferycznych. Poza tym, że wychwytują zanieczyszczenia z wody opadowej, także zatrzymują jej nadmiar w swoich warstwach i spowalniają jej odpływ do kanalizacji. Dzięki czemu nie dochodzi do powodzi, a bilans wody opadowej utrzymuje się na właściwym poziomie. Warto wspomnieć także o zachowaniu bioróżnorodności. Projektowanie dachów zielonych EPDM umożliwia zasadzenie wielu gatunków roślin, które w miastach nie mają szans na przetrwanie między blokowiskami. Dużym atutem zielonych dachów jest też tłumienie hałasów docierających do wnętrza budynku, na którym znajduje się miejski ogród.